FAQ - lista najczęściej zadawanych nam pytań wraz z odpowiedziami


Jakie w rzeczywistości są Ragdolle ?


Ragdolle, to koty wyjątkowe pod każdym względem. Moim zdaniem, to jedna z najpiękniejszych kocich ras. To duże koty o niebieskich oczach, przepięknym półdługim futerku i rewelacyjnym temperamencie. Ragdolle wiotczeją, gdy bierze się je na ręce i są niezwykle łagodnymi, spokojnymi i ufnymi kotami. Idealne dla rodzin z małymi dziećmi, osób starszych, czy samotnych. Kochają wszystkich ludzi, nie mają w zwyczaju przywiązywać się do jednej osoby. Cechuje je niesamowite ciepło wewnętrzne, co czyni z nich najłagodniejsze, mruczące stworzenia na świecie.


 Idealnie pasują do rodzin z dziećmi - nie musimy obawiać się, że kot pociągnięty przypadkowo za ogon przez naszego malucha, może mu zrobić krzywdę. Ragdolle darzymy pełnym zaufaniem w kwestii temperamentu. Są to koty, które przez swoje cechy charakteru są niezastąpione w felinoterapii.


Ragdolle możemy spokojnie zaliczyć, do kotów niskopodłogowych. Nie musimy się martwić, że nasz kociak będzie skakał po meblach strącając z nich całą naszą porcelanę. Muchy i inne fruwające stworzenia obudzą w tych kotach jedynie zaciekawienie, a nie instynkt myśliwego. Mimo spokojnej natury, nie oznacza to, że nie lubią się bawić. Dla nich zabawa jednak jest znacznie mniej dynamiczna ;)Kiedy możemy do Państwa przyjechać?Często organizujemy “weekendowe kocie pogaduszki” przy filiżance dobrej kawy, domowej szarlotce, z mruczącym kotem na kolanach, drugim w nogach, trzecim na oparciu, czwartym i piątym i kolejnymi w tle. Rozmawiamy, poznajemy się, gawędzimy o kotach... i oczywiście, jeśli jesteście Państwo zainteresowani - przedstawiamy aktualnie dostępne kociaki gotowe już do zamieszkania w nowych rodzinach. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy. Oczywiście proszę wcześniej zadzwonić i umówić się na spotkanie. Preferujemy spotkania w soboty, ale istnieje możliwość spotkania się też w inny dzień.Gdzie mieszkamy?Mieszkamy na obrzeżach Łodzi, w ogromnym domu z wielkim ogrodem. Dojazd bezproblemowy. Prosimy dzwonić jak Państwo dojedziecie - wtedy otwieramy bramę wjazdową, abyście mogli zaparkować przy domu. 


Jak powinniśmy przygotować się na spotkanie?Prosimy zabrać, ze sobą dużo uśmiechu... :) Przed przyjazdem proponujemy spisać na kartce wszystkie nurtujące Was pytania - z doświadczenia wiemy, że po 15 minutach zabawy z kociakami, wszystkie pytania uciekają bezpowrotnie z głowy, wtedy przydaje się karta z przygotowanymi wcześniej notatkami :)Jeśli planujecie wrócić do domu już z kociakiem, warto zaopatrzyć się w kontenerek do transportu zwierząt. Dla tych co zapomnieli lub nie zdążyli go nabyć - oferujemy jednorazowe. Wystarczą na pierwszą podróż do domu i na kontrole weterynaryjną. Kociaki otrzymują od nas również karmę i koci piasek na pierwsze dni w nowym domu. Nie trzeba się więc o nic martwić.Ile macie kotów ? A ile innych zwierząt ?Mamy dużą rodzinę, a zwierząt jeszcze więcej ;) Dla większości osób rodzina posiadająca więcej niż jednego kota, wygląda już nieco podejrzanie. A gdy ma się ich kilka, to już są zapewne wariatami ;) A u nas kotów jest dużo, dużo więcej niż kilka, bo prowadzimy dużą hodowlę.


 Pod wspólnym dachem mieszka z nami też spora gromadka innych zwierząt: starusieńka suczka rasy golden retiwer “Gapa”, dwa szalone whippety “Flash & Zoom”, psia znajdka Nalewka, gadająca papuga żako “ Marcel” i rozwrzeszczana senegalka “Maniana”. Mamy tez jeża pigmejskiego “Jerzy”, królika zwisłouchego “Pasztet”, kilka cudnie rozśpiewanych kanarków. I to nie jest koniec ;) A w planach jeszcze ogromne akwaria i zwierzyniec ogrodowo wiejski. Pragnę dodać, że nasz ogród jest przyjaznym dzikim zwierzętom. Prawie pod naszym płotem mieszka kilka dzików. Obecne są lisy, jeże, zające... Ogrom dzikich ptaków, które dokarmiamy. 

Koty i psy pod jednym dachem ?Tak. Nasze zwierzaki żyją razem i nigdy żadnemu nic się nie stało. Papuga maszeruje dumnie pomiędzy kotami, kanarki beztrosko śpiewają - co prawda w klateczkach, ale ulokowanych nisko i gdyby koty miały ochotę, to bez najmniejszego problemu upolowałyby te rozśpiewane piórka. A nasze dwa charty leniwie obserwują ten cały zwierzyniec i nie gnają nawet za królikiem. Dom “wariatów”, w którym wszyscy żyją zgodnie. Odwiedzając nas, macie Państwo sposobność poznać naszą dużą rodzinę i zobaczyć w jakich warunkach mieszkamy.  


Czy można zobaczyć całą hodowlę ?No cóż, tak jak nie zaproszę nikogo obcego do swojej sypialni, czy sypialni moich dzieci, tak samo nie zapraszam do kocich sypialni - czyli tam, gdzie są kotki przed i tuż po porodzie, czy do pokoju zabaw kociąt nie mających jeszcze wszystkich szczepień. Proszę pamiętać, że dla mnie najważniejsze jest bezpieczeństwo moich kotów i takie “oprowadzanie po całej hodowli” osób z zewnątrz, to ogromne ryzyko.Ile kosztuje kociak ?CENA naszych kociąt jest bardzo zróżnicowana. Na cenę kociaka ma wpływ jego typ, linie w rodowodzie, płeć, umaszczenie, rozłożenie koloru, intensywność wysycenia koloru oka, długość futerka, wiek.... oraz wiele innych podobnych czynników. PET - czyli kociak “na kolanka”: 3000 zł - 3500 złSHOW-NEUTER - czyli kot klasy wystawowej: 3000 zł - 4000 złCzy cenę można negocjować ?Nie. Wszystkim lubiącym się targować, doradzam czynić to na rynkach i targowiskach. Czym się różni kociak “PET” od kociaka show-neuter ?Różnice dla laika jest niezauważana, bo dotyczy tylko cech wizualnych. Są to drobiazgi, o których przy świeżo parzonej kawie można opowiadać i opowiadać... :) PET – „kot na kolanka”, to kot z drobnymi błędami kolorystycznymi ( np. ma biały brzeg ucha lub jakąś plamka w miejscu, gdzie być nie powinna), ewentualnie nieco słabszy w typie lub w jakiś inny sposób odbiegający od standardu wystawowego. Oddawany bez praw hodowlanych i wystawowych. SHOW NEUTER – to kot urodzony do prezentowania się na wystaw, ale też świetny codzienny kompan oraz członek rodziny. Jest doskonały - w typie, kolorze... we wszystkim. Oddawany jest z prawami wystawowymi, ale bez praw hodowlanych ( czyli nie może być rozmnażany)W jakim wieku można kupić kociaka ?Kociaki opuszczają nasz dom po ukończeniu 3 miesiąca życia. Preferujemy nawet starszy wiek przekazywania kociąt do nowych rodzin. Im starszy kociak, tym więcej można powiedzieć o jego temperamencie - dużo naszych kociąt jest przygotowywanych do felinoterapii, dlatego tak ważne jest dla nas poznanie ich cech charakteru.


Kocur, czy kotka ?Moim zdaniem, to nie ma różnicy, gdyż większość naszych kociąt jest wydawana już po zabiegu wczesnej kastracji. Wczesna kastracja wyłącza hormony czyniąc z nich przesłodkie kastraty - koty bez cech typowych dla danej płci.Czy wysyłacie koty kurierem ?Pragnę bardzo mocno podkreślić, że nie prowadzimy sklepu internetowego z kociakami z opcją "kup teraz" i wysyłką kurierską. Członka rodziny nie można kupić przez internet. Konieczna jest wizyta w hodowli, aby wybrać tego jedynego, który spędzi z państwem kolejne 18 lat życia. 


Proszę też pamiętać, że hodowla, to nie biznes - to pasja. Kociaki, to nie towar - to moje kocie dzieci. Pragnę poznać rodziny do których mają trafić kociaki i nie zawsze jestem skłonna je oddać. Proszę to też brać pod uwagę. Większość osób o tym zapomina. Nawet o tym, że hodowla jest miejscem prywatnym - to nie sklep, magazyn, hurtownia czy inna przestrzeń handlowa. To dom, prywatna przestrzeń do jakiej zapraszam i przedstawiam moje kocie dzieci. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do naszego domu - mieszkamy w Łodzi. Oczywiście proszę wcześniej zadzwonić i umówić się na spotkanie. Preferujemy spotkania w soboty, ale istnieje możliwość spotkania się tez w inny dzień tygodnia. 


Czy wysyłamy koty za granicę ?Nie prowadzimy sprzedaży wysyłkowej kociąt do Polski, a tym bardziej za granicę. Każdy, kto jest zainteresowany zakupem u nas kociaka, musi niestety do nas przyjechać. Niezależnie czy to jest kociak klasy PET, czy kociak przeznaczony do hodowli. Przyjeżdżają do nas po kociaki nawet z Australii czy Chin - odległość w dzisiejszych czasach, to pojęcie względne ;)Czy można rezerwować wcześniej kociaki ?Zdecydowanie wolimy, abyście Państwo zapoznawali się z naszymi kociakami, gdy są już gotowe do zmiany domu. Rezerwacja maciupeńkiego kociaka, to moim zdaniem zawsze wielka niewiadoma nie tylko dla przyszłego opiekuna - to zagadka nawet dla doświadczonego hodowcy. Uczciwie przyznaje się, że nie potrafię przewidzieć jak się rozwinie koci osesek. Im kociak starszy, tym z większym prawdopodobieństwem możemy określić jego dalszy rozwój. Maluteńki, kilkutygodniowy kociak, to słodkie cudo. Ale co wtedy można powiedzieć o jego charakterze ? Dlatego zapraszam, gdy kociaki skończą 3 miesiące i wśród słodko baraszkującej gromadki można wybrać któregoś dla siebie i z nim już wrócić do domu.Od jak dawna prowadzicie hodowlę ?Hodowla PL*Koc-Pol Cat powstała ponad 15 lat temu, zarejestrowana jest w FPL (FIFe) 


Jaką karmę polecacie?No cóż... kilka miesięcy temu przeczytałam książkę “ Czarna księga karma dla zwierząt” i po tej lekturze już nie polecę nikomu żadnej gotowej karmy :( Polecam wszystkim miłośnikom zwierząt przeczytanie tej wstrząsającej lektury. Więcej moich przemyśleń na ten temat TUTAJIle kosztuje miesięczne utrzymanie kota ?Bardzo często słyszę to pytanie i nie wiem jak na nie odpowiedzieć. W praktyce kot kosztuje tyle, ile jesteśmy gotowi na niego wydać ;) A uwierzcie mi, są tacy, co potrafią wydać naprawdę baaaaardzo dużo ;) bo Kot, to ich cała rodzina i obdarzają go ogromną miłością i bezgranicznie rozpieszczają. Myślę, że pytanie powinno być inaczej sformułowane “Jaki jest minimalny koszt utrzymania kota ?” ...choć i w tym wypadku nie da się podać kwoty, bo wszystko zależy od wielu, bardzo wielu czynników. 


Pierwszy i najważniejszy - zdrowie kota (!!!) Kot chory, to kot drogi w utrzymaniu. Lekarze kosztują, leki też - zawsze 100%, bo to weterynaria, a nie fundusz zdrowotny ;)


Drugi czynnik - czym karmimy kota. Jeśli naturalnie, to zdrowo i tanio. Jeśli gotowymi karmami, to drogo i .... warto przeczytać więcej TUTAJ.


Podsumowując. Zdrowy kot karmiony naturalnie jest BARDZO TANI w utrzymaniu. Wręcz niezauważalnie w budżecie domowym. Czy przyjmujemy zwrot zakupionych kociaków?Nie przyjmujemy zwrotu ani wymiany kociąt z przyczyn niezależnych od hodowcy. Uznajemy natomiast pełne reklamacje zdrowotne. Przyjmujemy (nawet w środku nocy) koty przekazywane do dalszej (bezpłatnej) adopcji i nie pytamy o przyczyny. Jesteśmy takim “oknem życia” dla niechcianych ragdolli. Jeśli ktoś musi natychmiast rozstać ze swoim pupilem, nie pytamy o przyczyny - szukamy dla niego nowej rodziny za pośrednictwem FB.


Niedawno zadzwoniła do mnie Pani Kasia pragnąc zwrócić zakupionego wcześniej kociaka. Powód - alergia na kota. To niestety najcześciej podawana przyczyna rezygnacji z kota. W moim odczuciu niewiarygodna, bo jednym z wymogów zakupu kociaka w naszej hodowli jest przyjazd całej rodziny. Jeśli w trakcie spotkania nikt z członków rodziny nie miał niepokogacych objawów alergii zakładam, że alergia na kota jest niezwykle mało prawdopodobnym problemem. Zaproponowałam tej Pani przyjęcie kota i przekazanie go do bezpłatnej adopcji. Właścicielka kota oczekiwała jednak zwrotu pełnej wpłaty za kota. Odmówiłam. Pani Kasi alergia na kota minęła ;)


Odpowiedzi na Wasze pytania umieszczone w komentarzach i wiadomościachMieszkamy za granicą, przyjeżdżamy do Polski na krótkie wakacje. 


Co musimy zrobić, aby wrócić z kociakiem.Kociak przed podróżą do innego kraju musi mieć wyrobiony paszport i musi być zaszczepiony dodatkowo przeciw wściekliźnie. To u nas standardowa procedura u kociąt klasy show-breeder.


 Natomiast kociaki klasy PET dopiero na życzenie nowego opiekuna maja wykonane dodatkowe szczepienie i wyrobiony paszport wraz z odpowiednimi świadectwami zdrowia pozwalającymi im na podroż do danego kraju.


  Jeśli macie Państwo jeszcze jakieś pytania, bardzo proszę umieścić je w komentarzach - postaram się odpowiedzi systematycznie publikować w tej notatce. Wiecej informacji -> TUTAJ

Using Format