Jak przygotować się na przyjęcie kota?
Polecam zacząć od lektury:
- link tutaj: Kocie Mojo - czyli jak być opiekunem szczęśliwego kota
- link tutaj: Jak karmić kota? - koniecznie dwie książki razem !!!
Wiem, wiem... to bardzo dużo czytania, ale niestety wszelkie skróty mogą się zemścić. Każda z tych książek jest fenomenalna i czyta się je doskonale. Poniżej podaję tylko najważniejsze informacje - nie są jednak one wystarczające, aby stać się opiekunem szczęśliwego kota.
Kolejny krok, to proszę sprawdzić KAŻDĄ roślinkę jaką macie w Waszym domu, czy przypadkiem nie jest niebezpieczna dla Waszego kota. Niestety odkryjecie, że z wieloma pięknymi okazami trzeba będzie się rozstać.
NIEBEZPIECZNE rośliny dla kotów
sprawdźcie koniecznie, czy przypadkiem nie macie ich w domu
(link w tytule)
BEZPIECZNE rośliny dla kotów :)
(link w tytule)
Kocie grupy na FB?
Ja osobiście odradzam szukania informacji o kocich potrzebach na wszelkich kocich grupach. Internetowi, wszystko wiedzący "eksperci", potrafią naprawdę mocno namieszać w naszych głowach, a ich radykalne podejście do wielu tematów i sama forma przekazu bywa w dzisiejszych czasach przeciwieństwem tego, czego szukamy w kocim świecie :)
Ja polecam dobre książki i kontakt z prawdziwymi ekspertami.
Cały czas rozwijacie się ....
Czytajcie dobre książki, słuchajcie różnych podcastów, bierzcie udział w szkoleniach... Bądźcie świadomymi opiekunami - świadomymi faktycznych kocich potrzeb! Ale nie dajcie też sobą manipulować - myślcie samodzielnie. Dzisiejsza wiedza znacząco będzie różnić się od tej, zdobytej już za rok, a za kilka lat ... ech... kto to zgadnie, w jakim kierunku świat się zmieni, a wraz z nimi i nasza wiedza, świadomość i ... same koty :)
Zaglądajcie też tutaj, na moją stronę internetową. Obiecuję dzielić się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami.
Pierwsze dni kociaka w nowym domu
O co chodzi z izolacją, czyli kilka słów o kocim stresie
Zachęcam do przeczytania całego poniżej podlinkowanego materiału, w którym koci behawiorysta wyjaśnia, dlaczego wprowadzając kota do domu, zaczynamy od jego zamknięcia (izolacji)
- link do materiału: SOCJALIZACJA Z IZOLACJĄ
- link do materiału: KOCI STRES
Zachęcam do przeczytania całego poniżej podlinkowanego materiału, w którym koci dietetyk wyjaśnia jak najlepiej karmić kociaka.
- link do materiału: JAK KARMIĆ KOCIAKA
Kontrolna wizyta weterynaryjna
W pierwszym tygodniu po zakupie kociaka zalecam odwiedzić lekarza weterynarii, aby przeprowadzić u malucha badanie kontrolne.
Co obejmuje takie badanie kontrolne?
- ogólny stan zdrowia i kondycję kociaka.
- sprawdzenie prawidłowości wpisów w książeczce zdrowia i omówienie aktualnych wyników badań.
- zalecenia dotyczące kolejnych szczepień, odrobaczeń, badań kontrolnych.
- badania dodatkowe wykonane wg potrzeb.
Na kontrolną wizytę weterynaryjną proszę zabrać ze sobą książeczkę zdrowia kociaka i jego wyniki badań otrzymane przy odbiorze kociaka z hodowli.
Czy ta wizyta jest konieczna? Nie, jest tylko przeze mnie zalecana, abyście Państwo mieli całkowitą pewność, że nie kupiliście przysłowiowego "kota w woru", i że Wasz nowy członek rodziny jest zdrowy, w świetnej kondycji, a wszystkie badania są dobre i możecie cieszyć się z radości jaką maluch wniesie w Wasze życie. Wizyta kontrolna, to też idealny czas na rozmowę z lekarzem weterynarii na temat dalszej opieki nad kociakiem, ustalenie terminu kolejnych szczepień i odrobaczeń, i może dodatkowych badań - jeśli lekarz będzie widział taką potrzebę.
Rejestracja kociego chipa
Bardzo proszę o zarejstrowanie kociaka na siebie, np w:
Państwa kociak jest zachipowany a nr jego chipa wprowadzony jest do Bazy Danych Biura Rodowodowodego Felis Polonia ale to za mało.
Bardzo proszę o zarejestrowanie chipa swojego pupila z Państwa aktualnymi danymi w miedzynarodowych bazach identyfikacji zwierząt działajacych na terenie Waszego kraju i sprawdzanie przy każdej wizycie weterynaryjnej dwóch rzeczy:
- czy chip nadal działa ? - często przestaje działać.
- czy baza danych nadal działa ? - niestety i z tym ryzykiem trzeba się liczyć.
Kot żyje kilkanaście lat, a to czas, w którym wszystko może się zdarzyć. Od Państwa roztropności zależy, na ile bezpieczny będzie Wasz kot w tak bardzo zmieniającej się rzeczywistości.
KOCIA MISKA
Miska dla kota powinna być bardzo duża (!!!)
i zawsze po brzegi wypełniona świeżą, czystą wodą.
Miseczki polecane w sklepach dla kotów są zwykle za małe, dlatego ja osobiście szukam innych rozwiązań. W moim domu cudnie sprawdza się ceramika - ręcznie malowana, unikatowe wzory, polska jakość.
Czy dla kota wzór na misce ma znaczenie? - chyba niewielkie ;) Ale dla mnie ma ogromne, a przecież dom, to nasza wspólna przestrzeń, więc bawię się jej aranżacją :)
Miska z wodą nie powinna stać obok miski z karmą, a tym bardziej, obok kuwety. Warto o tym pamietać.
KOCIA TOALETA
Liczba kuwet:
Tyle, ile kotów + 1
Oznacza to, że w domu z jednym kotem powinny znajdować się przynajmniej 2 kuwety. Jeśli mamy dwa koty, to powinny być minimum 3 kuwety.
Umiejscowienie kuwet:
- Miejsca powinny być rozmieszczone na całej powierzchni mieszkania. Stojące obok siebie kuwety liczą się jako jedno miejsce.
- Na każdym piętrze powinna znajdować się przynajmniej jedna kuweta
- W odniesieniu do powierzchni mieszkania, na każde 50-70 m kw. powinna przypadać jedna kuweta. Odnosi się to szczególnie do młodych lub starszych i niepełnosprawnych kotów.
- Miejsca powinny być łatwo dostępne, aby kot nie musiał prosić o dostęp, np. do balkonu
- Miejsca do załatwiania potrzeb fizjologicznych powinny być odpowiednio daleko od miejsca odpoczynku i karmienia.
Drogi ucieczki:
W domach z większą ilością kotów powinno się unikać ślepych zaułków i bardzo ciasnych miejsc. Powinna być szeroka droga ucieczki (ewentualnie również w górę), jeśli dojście jest zablokowane przez innego kota.
Rozpraszanie:
Umiejscowienie powinno być wolne od czynników rozpraszających (nagłe odgłosy, psy, dzieci...) Koty preferują miejsca, które zapewniają im osłonę od tyłu i dobry widok wokół, aby były chronione przed zaskakującymi i niechcianymi spotkaniami.
Wielkość kuwet:
Rozmiar kuwety musi być dopasowany do wielkości kota. Większość dostępnych w sprzedaży kuwet jest za mała lub w dolnej granicy wielkości. Bardzo duże, otyłe i mało ruchliwe koty potrzebują znacząco więcej miejsca, aby móc się obrócić.
Rodzaj zabudowy:
Zakryte kuwety są często odrzucane. Natężenie zapachu wydaje się właścicielowi zminimalizowane, jednak dla kota jest ono wielokrotnie wyższe w małej przestrzeni! Małe i przypominające jamę miejsca w żadnej mierze nie odpowiadają potrzebom kota.
Stabilność:
Kocia kuweta powinna być wystarczajaco stabilna, aby nie doszło do jej przypadkowego wywrócenia , gdy kot balansuje na jej brzegu.
Żwirek:
Żwirek powinien być drobnoziarnisty i miękki. Zbrylający się żwirek jest preferowany przez większość kotów. Wszystkie dodatki i substancje zapachowe mogą doprowadzić do odrzucenia kuwety przez kota. ( w naszej hodowli stosujemy drzewny pelet)
Głębokość żwirku:
Żwirek powinien być wystarczajaco głęboki (przynajmniej 5 cm), aby kot mógł wykonać pełną sekwencję zachowań związanych z wypróżnieniem.
Czystość:
Regularne czyszczenie kociej kuwety powinno być oczywiste, przy czym wymagana częstotliwość różni się dla poszczególnych kotów. W pojedynczych przypadkach kuweta już po jednym użyciu jest odrzucana przez zwierzę jako brudna. W bardzo rzadkich przypadkach kuweta jest zbyt intensywnie oczyszczana i dlatego nie jest juz rozpoznawana przez kota jako miejsce wypróżnienia.
*opracowano na podstawie książki Sabine Schroll & Joel Dehasse "Zaburzenia zachowania kotów"
KOCIE DRAPAKI
Znakowanie pazurami jest fizjologicznym zachowaniem kotów
Koty wyszukują sobie miejsc do znakowania pazurami przede wszystkim w pobliżu swoich miejsc snu i odpoczynku albo w centralnie położonych, dobrze widocznych punktach. Drapane mogą być powierzchnie pionowe, poziome lub skośne. Koty stają lub siadają na tylnych kończynach i drapią około 2-10 razy przednimi łapami.
W mieszkaniu powinny być odpowiednio rozlokowane kocie drapaczki, aby uniknąć problemów z drapaniem przez kota naszych mebli.
Proponuję kilka rozwiązań stosowanych równolegle.
- drapaki mocowane do ściany ( fajne sprawdzają się te narożne i "obrazy")
- wszelkie drapaczki kartonowe
- kocie drzewka - wybór ogromny
- wiklinowe meble (fotele, kufry, budki)
Ale zanim zaczniecie działać, zaproponuję Państwu kolejną świetną książkę
"Właściciele kotów wiedzą, jak trudno stworzyć przestrzeń życiową, która jest funkcjonalna zarówno dla ludzi i kotów, a do tego jeszcze dobrze się prezentuje. Nie przystrajajcie swoich domów szkaradnymi wieżami dla kotów i nieładnymi legowiskami kupionymi naprędce w sklepie z artykułami dla zwierząt!
W "Kotyfikacji" Jackson Galaxy, gwiazda serialu "Kot z piekła rodem" prezentowanego w telewizji Animal Planet, i Kate Benjamin, założycielka popularnej strony internetowej, zajmującej się projektowaniem sprzętów, gadżetów i udogodnień dla kotów, krok po kroku pokazują czytelnikom, jak zaprojektować atrakcyjny dom stanowiący optymalne otoczenie dla tych cudownych zwierząt.
Ta wspaniale zaprojektowana, kolorowa książka zawiera ponad dwadzieścia zabawnych projektów, które można wykonać samodzielnie. Wszelkie pomysły, od legowisk po wybiegi dla kotów zapewne wzbudzą aprobatę opiekunów i mruczków." ( Powyższy opis pochodzi od wydawcy.)
Podrzucę też kilka pomysłów znalezionych w sieci - link tytaj: KOTYFIKACJA - ciekawe pomysły
Jak powinniśmy przygotować się na spotkanie i odbiór kota?
Przed przyjazdem proponuję spisać na kartce wszystkie nurtujące Was pytania :)
Oczywiście trzeba koniecznie zaopatrzyć się w kontenerek dla kotów. Do środka proszę włożyć kocyk, ale moim zdaniem bezpieczniejszy jest ręcznik papierowy, z którego robi się grubą poduchę. Mokre chusteczki dla niemowląt bywają czasami przydatne.
W Państwa domu, w lodówce, powinno czekać na kociaka surowe zmielone mięsko indyka (plus suplementy) - o kociej diecie więcej w linku: "Jak karmić kociaka"
Proszę zabrać ze soba umowę zakupu kociaka - podpiszę i wypełnię ostatnie jej strony.
......I proszę nie zapomnieć o kwiatku ;)
Bardzo proszę o punktualny przyjazd na spotkanie.
Z każdą rodziną umawiam się na konkretną godzinę ( co 2 godziny), ale pomiędzy spotkaniami czasami potrzebuję choć 15 min przerwy na przysłowiowe "siusiu" ;) nie mam więc marginesu czasu na tych, co przyjadą spóźnieni...
Zaparkować autko proszę na zakręcie,
gdyż na moim parkingu zawsze biegają psiaki i bywało, że przy lekkim zamieszaniu któryś dawał dyla ;)
odbiór kociaka:
Zapraszam do domu max 2 osoby. Bardzo poważnie podchodziłam do zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii i nawet teraz, gdy wszystkie restrykcje są już odwołane, nadal jestem dosyć ostrożna w tej kwestii. A przecież nie tylko wirusy są tym, czego można się obawiać... Mój dom jest monitorowany, ale mimo wszystko... staram się żyć w miarę bezpiecznie... proszę to uszanować.
UWAGA! Bardzo prosimy nie używać perfum w dniu wizyty w naszym domu. Koty mają nadzwyczaj delikatny zmysł węchu i bardzo silny obcy zapach, czasami nut zapachowych, których koty wręcz nie cierpią, powstrzymuje je od kontaktu z Państwem.
To, czy kot do Państwa podbiegnie z wysoko podniesionym ogonkiem i słodko zamruczy zależy od tego, jak pachniecie i jakie wysyłacie inne sygnały (ton i barwa głosu, gwałtowne ruchy).
Opieka hodowlana
Dla właścicieli naszych kociąt jestem dostępna przez cały czas ich życia - doradzam, wspieram, pomagam w każdym aspekcie.
Z ogromną przyjemnością dzielę się swoją wiedzą, popartą 20-sto letnim doświadczeniem.
W przypadku jakichkolwiek pytań, zapraszam Państwa do umówienia się na spotkanie: link: TERMINARZ SPOTKAŃ