Jak przygotować się na przyjęcie kota?

Polecam zacząć od lektury

Wiem, wiem... to bardzo dużo czytania, ale niestety wszelkie skróty mogą się zemścić. Każda z tych książek jest fenomenalna i czyta się je doskonale. Poniżej podaję tylko najważniejsze informacje - nie są jednak one wystarczające, aby stać się opiekunem szczęśliwego kota. 

Kolejny krok, to proszę sprawdzić KAŻDĄ roślinkę jaką macie w Waszym domu, czy przypadkiem nie jest niebezpieczna dla Waszego kota. Niestety odkryjecie, że z wieloma pięknymi okazami trzeba będzie się rozstać.  

NIEBEZPIECZNE rośliny dla kotów

sprawdźcie koniecznie, czy przypadkiem nie macie ich w domu 

(link w tytule)

KOCIA TOALETA 

Liczba kuwet:

Tyle, ile kotów + 1

Oznacza to, że w domu z jednym kotem powinny znajdować się przynajmniej 2 kuwety . Jeśli mamy dwa koty, to powinny być minimum 3 kuwety. 

Umiejscowienie kuwet:

  • Miejsca powinny być rozmieszczone na całej powierzchni mieszkania. Stojące obok siebie kuwety liczą się jako jedno miejsce.  
  • Na każdym piętrze powinna znajdować się przynajmniej jedna kuweta
  • W odniesieniu do powierzchni mieszkania, na każde 50-70 m kw. powinna przypadać jedna kuweta. Odnosi sie do szczególnie do młodych lub starszych i niepełnosprawnych kotów.
  • Miejsca powinny być łatwo dostępne, aby kot nie musiał prosić o dostęp, np. do balkonu
  • Miejsca do załatwiania potrzeb fizjologicznych powinny być odpowiednio daleko od miejsca odpoczynku i karmienia.

Drogi ucieczki:

W domach z większą ilością kotów powinno się unikać ślepych zaułków i bardzo ciasnych miejsc. Powinna być szeroka droga ucieczki  (ewentualnie również w górę), jeśli dojście jest zablokowane przez innego kota. 

Rozpraszanie:

Umiejscowienie powinno być wolne od czynników rozpraszających (nagłe odgłosy, psy, dzieci...) Koty preferują miejsca, które zapewniają im osłonę od tyłu i dobry widok wokół, aby były chronione przed zaskakującymi i niechcianymi spotkaniami. 

Wielkość kuwet:

Rozmiar kuwety musi być dopasowany do wielkości kota. Większość dostępnych w sprzedaży kuwet jest za mała lub w dolnej granicy wielkości. Bardzo duże, otyłe i mało ruchliwe koty potrzebują znacząco więcej miejsca, aby móc się obrócić.

Rodzaj zabudowy:

Zakryte kuwety są często odrzucane. Natężenie zapachu wydaje się właścicielowi zminimalizowane, jednak dla kota jest ono wielokrotnie wyższe w małej przestrzeni! Małe i przypominające jamę miejsca w żadnej mierze nie odpowiadają potrzebom kota. 

Stabilność:

Kocia kuweta powinna być wystarczajaco stabilna, aby nie doszło do jej przypadkowego wywrócenia , gdy kot balansuje na jej brzegu. 

Żwirek:

Żwirek powinien być drobnoziarnisty i miękki. Zbrylający się żwirek jest preferowany przez większość kotów. Wszystkie dodatki i substancje zapachowe mogą doprowadzić do odrzucenia kuwety przez kota.  ( w naszej hodowli stosujemy drzewny pelet)

Głębokość żwirku:

Żwirek powinien być wystarczajaco głęboki (przynajmniej 5 cm), aby kot mógł wykonać pełną sekwencję zachowań związanych z wypróżnieniem.

Czystość:

Regularne czyszczenie kociej kuwety powinno być oczywiste, przy czym wymagana częstotliwość różni się dla poszczególnych kotów. W pojedynczych przypadkach kuweta już po jednym użyciu jest odrzucana przez zwierzę jako brudna. W bardzo rzadkich przypadkach kuweta jest zbyt intensywnie oczyszczana i dlatego nie jest juz rozpoznawana przez kota jako miejsce wypróżnienia. 

*opracowano na podstawie książki Sabine Schroll & Joel Dehasse "Zaburzenia zachowania kotów"

KOCIE DRAPAKI

Znakowanie pazurami jest fizjologicznym zachowaniem kotów

Koty wyszukują sobie miejsc do znakowania pazurami przede wszystkim w pobliżu swoich miejsc snu i odpoczynku albo w centralnie położonych, dobrze widocznych punktach. Drapane mogą być powierzchnie pionowe, poziome lub skośne. Koty stają lub siadają na tylnych kończynach i drapią około 2-10 razy przednimi łapami. 

W mieszkaniu powinny być odpowiednio rozlokowane kocie drapaczki, aby uniknąć problemów z drapaniem przez kota naszych mebli.  

Proponuję kilka rozwiązań stosowanych równolegle.

Ale zanim zaczniecie działać, zaproponuję Państwu kolejną świetną książkę

"Właściciele kotów wiedzą, jak trudno stworzyć przestrzeń życiową, która jest funkcjonalna zarówno dla ludzi i kotów, a do tego jeszcze dobrze się prezentuje. Nie przystrajajcie swoich domów szkaradnymi wieżami dla kotów i nieładnymi legowiskami kupionymi naprędce w sklepie z artykułami dla zwierząt!

W "Kotyfikacji" Jackson Galaxy, gwiazda serialu "Kot z piekła rodem" prezentowanego w telewizji Animal Planet, i Kate Benjamin, założycielka popularnej strony internetowej, zajmującej się projektowaniem sprzętów, gadżetów i udogodnień dla kotów, krok po kroku pokazują czytelnikom, jak zaprojektować atrakcyjny dom stanowiący optymalne otoczenie dla tych cudownych zwierząt.

Ta  wspaniale zaprojektowana, kolorowa książka zawiera ponad dwadzieścia zabawnych projektów, które można wykonać samodzielnie. Wszelkie pomysły, od legowisk po wybiegi dla kotów zapewne wzbudzą aprobatę opiekunów i mruczków."   ( Powyższy opis pochodzi od wydawcy.)


Podrzucę też kilka pomysłów znalezionych w sieci - link tytaj:  KOTYFIKACJA - ciekawe pomysły

JAK KARMIĆ KOCIAKA

proszę kliknąć na tytuł - jest podlinkowany i przekieruje państwa do obszernego materiału 

oprowanego przez dietetyka Agnieszkę Cholewiak-Góralczyk

Miska dla kota powinna być bardzo duża (!!!)  

i zawsze po brzegi wypełniona świeżą, czystą wodą.

Miseczki polecane  w sklepach dla kotów są zwykle za małe, dlatego ja osobiście szukam innych rozwiązań. W moim domu cudnie sprawdza się ceramika -  ręcznie malowana, unikatowe wzory, polska jakość. 

Czy dla kota wzór na misce ma znaczenie? - ależ skąd ;)  Ale dla mnie ma ogromne, a przecież dom, to nasza wspólna przestrzeń, więc bawię się jej aranżacją :)

Pierwsze dni kociaka w nowym domu

Kontrolna wizyta weterynaryjna

W pierwszym tygodniu po zakupie kociaka zalecam odwiedzić lekarza weterynarii, aby przeprowadzić u malucha badanie kontrolne. 

Co obejmuje takie badanie kontrolne?

  • ogólny stan zdrowia kociaka.
  • sprawdzenie prawidłowości wpisów w książeczce zdrowia. 
  • zalecenia dotyczące kolejnych szczepień i odrobaczeń.
  • badania dodatkowe wykonane wg potrzeb.

Na kontrolną wizytę weterynaryjną proszę zabrać ze sobą książeczkę zdrowia kociaka i jego wyniki badań otrzymane przy odbiorze kociaka z hodowli.

Rejestracja kociego chipa

Bardzo proszę o zarejstrowanie kociaka na siebie:

www.safe-animal.eu 

Państwa kociak jest zachipowany, a nr jego chipa wprowadzony jest do Bazy Danych, ale z danymi hodowcy, który z chwilą jego sprzedaży, przestaje być jego opiekunem. Gdyby kociak się od teraz zawieruszył, to jego znalazca przez Biuro Rodowodowe Felis Polonia skontaktuje się ze mną, ale formalnie nikt mi go nie wyda, bo już nie jestem jego opiekunem. Przerobiłam ten scenariusz wielokrotnie. Niestety.  Oczywiście mam do Państwa kontakt, ale telefony i adresy są często zmieniane i wtedy tworzy się problem. 

Dlatego bardzo proszę o zarejestrowanie swojego pupila z Państwa aktualnymi danymi. 

O CO CHODZI Z IZOLACJĄ, CZYLI KILKA SŁÓW O KOCIM STRESIE

Zachęcam do przeczytania całego tekstu (temat podlinkowany), w którym koci behawiorysta wyjaśnia, dlaczego wprowadzając kota do domu, zaczynamy od jego zamknięcia (izolacji).

Using Format