Na co choruje ragdoll ?


Ragdolle, to moim zdaniem jedne z najzdrowszych kotów rasowych


ale i one jednak czasami chorują...


Każdy, kto odbiera z hodowli puszysty kłębuszek mruczenia zakłada, że spędzi z nim szczęśliwie i w pełnym zdrowiu kilkanaście lat życia. Pragnie w to wierzyć, bo przecież zrobił wszystko co należy - wybrał odpowiednią rasę, potem odpowiednią hodowlę, a potem przesłodki malec o granatowych oczka skradł mu serce jednym swoim spojrzeniem i teraz mruczy na jego kolanach.


 Ale życie to nie bajka, aby dopisać, że potem wszyscy żyli długo i szczęśliwie.Problemy mogą pojawić się niespodziewanie, bo zwierzęta tak jak ludzie, chorują na różne choroby (wirusowe, bakteryjne) oraz zmagają się z chorobami cywilizacyjnymi. Pojawiają się u nich takie same dolegliwości, które występują u ludzi: alergie, cukrzyca, nadciśnienie, czy rak. Rozwija się coraz więcej neuroz: lękliwość, agresja, a nawet depresja. U kotów ( szczególnie u samców) notuje się plagę zachorowań na nerki i choroby układu moczowego. Polecam doskonałą lekturę TUTAJ, z której dowiemy się o szokujących praktykach producentów karmy.Na co obecnie najczęściej chorują ragdolle ?


  • choroby układy pokarmowego ( biegunki, zaparcia)
  • choroby nerek (np PKD) i układu moczowego (SUK)
  • choroby serca (np HCM)
  • nowotwory

Jeszcze do niedawna głównym problemem u ragdolli był HCM. Większość hodowli bardzo poważnie podeszła do tego problemu i wszystkie swoje koty objęła profilaktycznymi badaniami eliminując wszystkie te, u których podejrzewano problem. Jednak nawet w hodowlach, w których wszystkie koty są przebadane genetycznie (HCM, PKD) nadal zdarzają się przypadki zachorowania na te choroby. Dla lubiących czytać mądre artykuły i wnikliwie poznawać temat polecam przeczytać TUTAJ


Co więc zrobić, aby ten słodki malec śpiący teraz na naszych kolanach spędził z nami kilkanaście lat w pełnym zdrowiu ?


Dokładnie to, co każdy mądry lekarz zaleca swojemu pacjentowi - zadbać o:


  • badania profilaktyczne
  • zdrowe odżywianie TUTAJ


Co warto badać ?


Odpowiedni zestaw badań zaleci weterynarz w kierunku diagnostyki obejmującej:

  • nerki
  • układ moczowy
  • serduszko (echo serca)

A co robić, gdy wyniki wyjdą bardzo złe ?


Jeśli to koci malec, to obejmuje go gwarancja hodowlana. A jeśli to już kot dorosły... no cóż, hodowca powinien być powiadomiony, ale proszę nie oczekiwać na nic więcej niż doradztwo, bo odpowiedzialność hodowcy nie obejmuje dożywotnio wszystkiego. 


Polecam zajrzeć na forum miau.pl , to moim zdaniem kopalnia praktyczniej wiedzy, ogrom porad i wielkie wsparcia dla kotów z problemami nerek i cukrzyków. Uprzedzam, że wiele porad idzie w sprzeczności z tymi, które otrzymacie od swojego weta. Tym bardziej chyba warto zapoznać się z inną opinią.


 Forum MIAU.PL otrzymało tytuł Kociarza Roku 2007 w kategorii media z okazji Światowego Dnia Kota. 


Gorąco polecam “KOCIE ABC”


Wiecej informacji -> TUTAJ

Using Format